The Kymco Jetix 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 1.50 HP (1,09 kW)) @ 6500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Kymco Jetix 50 is equipped with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, offering good efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial for keeping your Kymco Jetix 50 in peak form. Essential service parts consist of fuel filters. With the right parts, your Jetix 50 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Jetix 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 17 and the Rear Tyre size is 80/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 1.50 HP (1,09 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |