The Benelli Cafe 1130 Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 2 Valve type of engine.
This engine has 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential factor. The Benelli Cafe 1130 Racer features a fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering efficient fuel economy for your rides.
Routine service is important to keep your Benelli Cafe 1130 Racer in peak form. Popular maintenance parts involve batteries. Using quality components, your Cafe 1130 Racer will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Benelli Cafe 1130 Racer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |