The Harley Davidson Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for maintaining your Harley Davidson Fat Boy in peak form. Essential service parts include sprockets. With the right parts, your Fat Boy can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 284.0 kg (622,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |