The Victory Arlen Ness Vision is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important feature. The Victory Arlen Ness Vision comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, ensuring consistent efficiency for your rides.
Routine service is essential for maintaining your Victory Arlen Ness Vision running smoothly. Common service items comprise sprockets. With regular servicing, your Arlen Ness Vision can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Victory Arlen Ness Vision Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 180/60 - R18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 369.0 kg (809,43 pounds) |
| Length: | 2629 mm (102,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Floating rotor with 3-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |