The Keeway CUB Partner 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 109.00 ccm (6,62 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
When riding, the fuel system is a key consideration. The Keeway CUB Partner 110 includes a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, ensuring efficient range during your journeys.
Regular maintenance is necessary to maintain your Keeway CUB Partner 110 performing at its best. Essential service parts comprise air filters. Using quality components, your CUB Partner 110 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway CUB Partner 110 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.00 ccm (6,62 cubic inches) |
| Power: | 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |