The Gilera Runner ST 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10,55 kW)) @ 9750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
When riding, the tank size is an important aspect. The Gilera Runner ST 125 includes a 8.70 litres (2,29 gallons) fuel tank, giving good range on the road.
Preventative care is essential for ensuring your Gilera Runner ST 125 in top condition. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your Runner ST 125 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Gilera Runner ST 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10,55 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.70 litres (2,29 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ? 220 mm stainless steel floating disc with dual piston calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. ? 220 mm stainless steel disc, calliper with two opposed pistons |