The Bimota YB11 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 148.00 HP (107,46 kW)) @ 10200 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 275.0 km/h (170,05 mph)
Proper upkeep is vital for maintaining your Bimota YB11 running smoothly. Common service items comprise brake pads. Through proper maintenance, your YB11 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) |
| Power: | 148.00 HP (107,46 kW)) @ 10200 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 275.0 km/h (170,05 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 197.0 kg (432,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |