The Hero Honda Karizma is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.89 HP (12,24 kW)) @ 7000 RPM, 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The Hero Honda Karizma is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, ensuring consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Hero Honda Karizma in peak form. Popular maintenance parts consist of brake pads. With the right parts, your Karizma will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Karizma Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 16.89 HP (12,24 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |