The PGO PMS 90 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.00 ccm (4,98 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to keep your PGO PMS 90 in top condition. Frequently replaced components include sprockets. With regular servicing, your PMS 90 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for PGO PMS 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.00 ccm (4,98 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |