The Yamaha TDM 850 is a 4 stroke, Allround bike with a 849.00 ccm (51,55 cubic inches) Twin, 5 Valve type of engine.
This engine has 77.00 HP (55,92 kW)) @ 7500 RPM, 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for maintaining your Yamaha TDM 850 in peak form. Popular maintenance parts involve oil filters. Using quality components, your TDM 850 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51,55 cubic inches) |
| Power: | 77.00 HP (55,92 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |