The Suzuki RF 900 RS is a 4 stroke, Sport bike with a 937.00 ccm (56,89 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM, 95.10 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to keep your Suzuki RF 900 RS in peak form. Regular replacement items include clutch plates. With the right parts, your RF 900 RS can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 937.00 ccm (56,89 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 95.10 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |