The Kawasaki VN900 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is an essential factor. The Kawasaki VN900 Classic is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, delivering excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is crucial to keep your Kawasaki VN900 Classic performing at its best. Essential service parts comprise clutch plates. With regular servicing, your VN900 Classic will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki VN900 Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 282.0 kg (618,59 pounds) |
| Length: | 2407 mm (94,33 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Twin-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Twin-piston |