The Italjet JetSet 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.15 HP (3.0 kW, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical consideration. The Italjet JetSet 50 is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering reliable performance on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Italjet JetSet 50 performing at its best. Essential service parts include brake pads. With the right parts, your JetSet 50 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Italjet JetSet 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (3.0 kW |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |