The Lem Four X R is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.50 HP (6.2 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important aspect. The Lem Four X R includes a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Lem Four X R operating reliably. Frequently replaced components consist of oil filters. With regular servicing, your Four X R will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 56.5 kg (123,88 pounds) |
| Length: | 1460 mm (57,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |