The Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider includes a 17.40 litres (4,58 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering reliable mileage on the road.
Proper upkeep is necessary to keep your Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider in peak form. Regular replacement items consist of brake pads. By using genuine parts, your FXDLI Dyna Glide Low Rider will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.40 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2340 mm (91,64 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |