The Kymco Vitality 4T is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.79 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM, 3.63 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to maintain your Kymco Vitality 4T running smoothly. Essential service parts involve drive chains. With regular servicing, your Vitality 4T can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Vitality 4T Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.79 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.63 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |