The Enfield Military 500 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5500 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For daily commuting, the fuel system is an essential feature. The Enfield Military 500 is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, providing reliable mileage for your adventures.
Routine service is vital to keep your Enfield Military 500 operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your Military 500 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 6.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |