The Cagiva Raptor 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 104.00 HP (75,52 kW)) @ 8500 RPM, 90.40 Nm (9,15 kgf-m or 66,37 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Cagiva Raptor 1000 includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Cagiva Raptor 1000 running smoothly. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your Raptor 1000 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 104.00 HP (75,52 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 90.40 Nm (9,15 kgf-m or 66,37 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |