The Bajaj Platina is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 99.27 ccm (6,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.08 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM, 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The Bajaj Platina is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, offering reliable range during your journeys.
Preventative care is important to maintain your Bajaj Platina performing at its best. Popular maintenance parts comprise sprockets. By using genuine parts, your Platina can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Platina Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.27 ccm (6,03 cubic inches) |
| Power: | 8.08 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |