The BMW G650X Country is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The BMW G650X Country features a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, providing excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your BMW G650X Country in top condition. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your G650X Country can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for BMW G650X Country Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - S19 and the Rear Tyre size is 130/80 - S17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |