The Yamaha Gladiator Type JA is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When riding, the fuel system is an important feature. The Yamaha Gladiator Type JA comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, giving consistent range for your adventures.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Yamaha Gladiator Type JA in top condition. Common service items comprise batteries. Using quality components, your Gladiator Type JA can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |