The Hyosung GV 125 Aquila is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10300 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 1000 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Hyosung GV 125 Aquila comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for maintaining your Hyosung GV 125 Aquila operating reliably. Regular replacement items include brake pads. Through proper maintenance, your GV 125 Aquila will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10300 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 1000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |