The Innoscooter EM 5000 Lithium Sport is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 6.70 HP (4.9 kW and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
Proper upkeep is crucial to maintain your Innoscooter EM 5000 Lithium Sport running smoothly. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your EM 5000 Lithium Sport will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 5000 Lithium Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |