The Yamaha YZF R7 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 11000 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
For weekend adventures, the tank size is an essential feature. The Yamaha YZF R7 includes a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency for your rides.
Preventative care is necessary to keep your Yamaha YZF R7 operating reliably. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your YZF R7 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |