The Ural Gear Up Outfit is a 4 stroke, Classic bike with a 749.00 ccm (45,47 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5400 RPM, 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Ural Gear Up Outfit features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, providing excellent range for your adventures.
Regular maintenance is essential for maintaining your Ural Gear Up Outfit in peak form. Regular replacement items comprise fuel filters. Using quality components, your Gear Up Outfit will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |