The Suzuki DR 350 SE is a 4 stroke, Enduro bike with a 349.00 ccm (21,19 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 30.10 HP (21,89 kW)) @ 7600 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 6200 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Suzuki DR 350 SE in peak form. Popular maintenance parts consist of oil filters. By using genuine parts, your DR 350 SE can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21,19 cubic inches) |
| Power: | 30.10 HP (21,89 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |