The Qlink Pegasus 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 152.70 ccm (9,27 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Qlink Pegasus 150 includes a 6.43 litres (1,69 gallons) fuel tank, ensuring efficient range on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Qlink Pegasus 150 performing at its best. Essential service parts include drive chains. By using genuine parts, your Pegasus 150 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Qlink Pegasus 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 152.70 ccm (9,27 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.43 litres (1,69 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.7 kg (284,57 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |