The Boom Trikes Classic Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine.
This engine has 48.27 HP (35.2 kW and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Boom Trikes Classic Chopper comes with a 38.00 litres (9,99 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance on the road.
Routine service is crucial to maintain your Boom Trikes Classic Chopper running smoothly. Common service items comprise oil filters. With the right parts, your Classic Chopper can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Boom Trikes Classic Chopper Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | 48.27 HP (35.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 38.00 litres (9,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 620.0 kg (1360,07 pounds) |
| Length: | 3360 mm (131,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |