The Honda Magna 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.00 HP (19,60 kW)) @ 10000 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Honda Magna 250 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, delivering good fuel economy during your journeys.
Routine service is key to keep your Honda Magna 250 running smoothly. Common service items comprise batteries. Through proper maintenance, your Magna 250 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda Magna 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 61S and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 M/C 70S so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.00 HP (19,60 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | 2315 mm (90,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |