The Keeway Cooper 50 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Keeway Cooper 50 includes a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, giving excellent range during your journeys.
Routine service is necessary to keep your Keeway Cooper 50 performing at its best. Common service items involve air filters. By using genuine parts, your Cooper 50 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway Cooper 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 10 and the Rear Tyre size is 2.50 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 45.0 kg (98,70 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |