The Moto Guzzi California Titanium is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Moto Guzzi California Titanium is fitted with a 18.96 litres (4,98 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel control system, delivering consistent performance during your journeys.
Routine service is vital for keeping your Moto Guzzi California Titanium running smoothly. Common service items include oil filters. By using genuine parts, your California Titanium will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California Titanium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.96 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 251.0 kg (550,53 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Double disc |