The Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is an essential feature. The Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, offering optimal mileage for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport performing at its best. Popular maintenance parts involve sprockets. With the right parts, your XL 1200S Sportster 1200 Sport will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 51V and the Rear Tyre size is 130/90 - B16 64V so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |