The Kymco Stryker Off Road is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8500 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for maintaining your Kymco Stryker Off Road performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. Through proper maintenance, your Stryker Off Road will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Stryker Off Road Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - P21 and the Rear Tyre size is 130/80 - P17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |