The Yamaha GTS 1000 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 105.90 Nm (10,75 kgf-m or 77,71 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for keeping your Yamaha GTS 1000 performing at its best. Regular replacement items consist of fuel filters. Using quality components, your GTS 1000 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 105.90 Nm (10,75 kgf-m or 77,71 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 248.0 kg (543,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |