The Suzuki VanVan is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Suzuki VanVan is equipped with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, giving reliable mileage on the road.
Regular maintenance is key to keep your Suzuki VanVan operating reliably. Common service items comprise batteries. With regular servicing, your VanVan can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki VanVan Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |