The Xmotos XB 35 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for ensuring your Xmotos XB 35 in top condition. Common service items consist of drive chains. With the right parts, your XB 35 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Xmotos XB 35 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |