The Voxan Scrambler 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.30 HP (61,99 kW)) @ 7500 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential feature. The Voxan Scrambler 1000 includes a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Voxan Scrambler 1000 performing at its best. Popular maintenance parts comprise batteries. Using quality components, your Scrambler 1000 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Voxan Scrambler 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 85.30 HP (61,99 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |