The Yamaha Neos 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM, 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The Yamaha Neos 50 is equipped with a 6.10 litres (1,60 gallons) fuel tank, offering consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Yamaha Neos 50 in top condition. Common service items comprise drive chains. With the right parts, your Neos 50 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Neos 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - L12 and the Rear Tyre size is 130/70 - L12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.10 litres (1,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |