The Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train includes a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing efficient performance on the road.
Proper upkeep is vital for keeping your Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train in peak form. Common service items comprise oil filters. With regular servicing, your FXSTBI Softail Night Train can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | 2420 mm (94,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |