The Honda Vigor 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 5750 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for keeping your Honda Vigor 650 in peak form. Regular replacement items involve drive chains. Through proper maintenance, your Vigor 650 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 5750 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |