The Lifan LF125 Matrix is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential factor. The Lifan LF125 Matrix is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering optimal range for your rides.
Routine service is necessary for keeping your Lifan LF125 Matrix performing at its best. Frequently replaced components comprise fuel filters. By using genuine parts, your LF125 Matrix will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |