The Honda PS 150i Sport is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical feature. The Honda PS 150i Sport is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing consistent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is key to maintain your Honda PS 150i Sport in top condition. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your PS 150i Sport will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda PS 150i Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 126.0 kg (276,41 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |