The Honda VT125C Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Honda VT125C Shadow is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, giving efficient efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary for keeping your Honda VT125C Shadow operating reliably. Common service items comprise fuel filters. With the right parts, your VT125C Shadow will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |