The Kawasaki ZX 6R Ninja is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 12500 RPM, 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Routine service is vital for ensuring your Kawasaki ZX 6R Ninja performing at its best. Frequently replaced components include clutch plates. Through proper maintenance, your ZX 6R Ninja will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |