The Harley Davidson FLSTS Heritage Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is a key aspect. The Harley Davidson FLSTS Heritage Springer is fitted with a 19.70 litres (5,17 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your rides.
Routine service is important to keep your Harley Davidson FLSTS Heritage Springer in top condition. Regular replacement items include spark plugs. With regular servicing, your FLSTS Heritage Springer can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.70 litres (5,17 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 340.0 kg (745,85 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |