The KTM Sting 125 is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for keeping your KTM Sting 125 in top condition. Common service items consist of brake pads. With the right parts, your Sting 125 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |