The Aprilia Atlantic 250 ie is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.00 HP (15.3 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Aprilia Atlantic 250 ie is equipped with a fuel tank and features a OHC fuel delivery system, delivering consistent performance during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Aprilia Atlantic 250 ie running smoothly. Frequently replaced components include oil filters. Using quality components, your Atlantic 250 ie will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Atlantic 250 ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |