The MBK Booster is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The MBK Booster is equipped with a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, providing good mileage for your rides.
Proper upkeep is key for keeping your MBK Booster in top condition. Regular replacement items consist of fuel filters. With the right parts, your Booster will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MBK Booster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 150/80 - 10 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1685 mm (65,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc, ? 180 |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum ? 110 |