The Ducati Superbike 1198 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 170.00 HP (123,48 kW)) @ 9750 RPM, 131.53 Nm (13,33 kgf-m or 96,52 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Ducati Superbike 1198 is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, giving excellent mileage for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Ducati Superbike 1198 in peak form. Essential service parts involve brake pads. Using quality components, your Superbike 1198 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Superbike 1198 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) |
| Power: | 170.00 HP (123,48 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 131.53 Nm (13,33 kgf-m or 96,52 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |