The Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important feature. The Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb features a 14.66 litres (3,85 gallons) fuel tank, giving good efficiency during your journeys.
Proper upkeep is key for ensuring your Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb in top condition. Common service items comprise brake pads. With the right parts, your Screamin Demon 100 Carb will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.66 litres (3,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | 2743 mm (107,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |